A PLASMASEJTES PODODERMATITIS/ LÁBVÉGGYULLADÁS a macskák jellegzetes megjelenésű, kizárólag a talppárnákat érintő betegsége.
Miért alakul ki ez a jellegzetes talppárna betegség macskákban?
A betegség pontos háttere, kialakulásának körülményei és okai tisztázatlanok.
A talppárnát ilyenkor az immunrendszer aktív sejtjei (plasmasejtek) szűrik be- innen származik az elnevezés is-, ezért feltételezhetően immunológiai okok húzódnak a háttérben.
A macskák FIV (macska AIDS) fertőzése az esetek mintegy felében kimutatható, de egyértelmű összefüggést még nem fedeztek fel a FIV és a plasmasejtes pododermatitis kapcsán. Egyes esetekben ugyanakkor diétás változtatásokkal, hipoallergén kizárosás/ eliminációs diétával is javulást lehet elérni ezeknél a betegeknél, ami feltételezhet allergiás folyamatokat/ eleségallergiát is a háttérben.
Milyen tünetekkel járhat a plasmasejtes pododermatitis?
A betegség bármilyen korú, nemű vagy fajtájú macskát érinthet. Kifejezetten a talppárnák érintettek, de ezen belül is változatos tünetek jelentkezhetnek.
Legjellemzőbb több végtagon (ritkábban csak egy végtag érintettsége) a centrális (középső/ fő) talppárna puhább duzzanata, mely idővel sebesedhet, fekélyesedhet és fájdalmassá is válhat, esetenként lilásan elszíneződhet, “ráncosodhat” is. Az előrehaladttabb esetekben súlyos szövetburjánzás is megfigyelhető lehet. Az állapot nem minden macskát zavar, de egyes esetekben a talppárna fájdalmassága sántasághoz vezethet.
Hogyan állíthatjuk fel a betegség diagnózisát?
A klinikai kép mindenképpen ráutaló a betegségre, de a vérvizsgálati eredmények (limfociták számának növekedése, globulinszint növekedése) is segíthetik a diagnózis felállítását. Biztosabb eredményt a talppárna szövettani (vagy citológiai– tűvel történő mintavétel) vizsgálata ad.
Mivel gyakran látható egyidejű macska AIDS (FIV) fertőződés a plasmasejtes pododermatitis-szel küzdő macskabetegeknél, ezért a vírusos macskabetegségekre (leukózis, FIV) szűrővizsgálat a betegségben érintett macskáknál mindenképpen javasolt.
Hogyan kezelhető a plasmasejtes pododermatitis?
A betegség kezelésére az immunrendszert befolyásoló kezelések javasoltak- az esetek kb. felében az ún. doxyciklin antibiotikum immunrendszert is befolyásoló hatása révén 2 hónap alatt jelentős javulást hozhat az állapotban. Amennyiben érdemi javulás erre a kezelésre nem következik be, szteroid vagy ciklosporin gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása javasolt.
Súlyos (fekélyes, sebes, extrém duzzadt) esetekben a talppárna műtéti eltávolítása (lézerterápia) is megfontolandó terápiás lehetőség lehet.
Amennyiben a tünetek javulást mutatnak, meg lehet próbálni a terápiát felfüggeszteni, de a panaszok az esetek egy részében visszatérnek – ilyenkor a terápiákat hosszabb távon is folytatni szükséges.
Az eleségallergia háterének kizárása érdekében eliminációs kizárólagos hipoallergén diéta is javasolható 6-8 hétig.
Milyen bőrbetegségek okozhatnak még hasonló tüneteket macskákban?
Bár a klinikai kép (amennyiben több talppárna is érintett) nagyon jellemző lehet a betegségre, a talppárnát érintő daganatok, rovarcsípések, eozinofil granulóma kizárására törekedni kell. Ugyanakkor ezek a kórképek általában csak egy mancsot/ talppárnát érintenek.
Eleségallergia/ allergiás háttér az esetek egy részében felmerülhet, ezért ennek kizárása érdekében szigorúan kivitelezett eliminációs hipoallergén diéta végzése javasolt min. 2 hónap időtartamra. A tünetek javulása esetén provokációs etetések lehetnek majd szükségesek az eleségallergének pontosabb meghatásozása és a hosszabb távú etetési terv kialakítása érdekében.